Zaburzenia afektywne, zaburzenia nastroju.
Dystymia
(z greki: δυσθυμία „zły stan umysłu”),
Depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości, przewlekła depresja z lękiem – typ depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym minimum 2 lata lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej.
Zaburzenia depresyjne, depresja
(łac. depressio „głębokość” od deprimere „przygniatać”; nazywane także zaburzeniami afektywnymi lub zaburzeniami nastroju).
Zespoły te objawiają się głównie obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w swoje możliwości, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności (anhedonią), spowolnieniem psychoruchowym, zaburzeniem rytmu dobowego (bezsennością lub nadmierną sennością) lub zmniejszeniem apetytu (rzadziej jego wzmożeniem).
Cyklotymia
(z gr. κύκλος „krąg” i θυμός „duch, nastrój, gniew”)
Zaburzenie afektywne polegające na utrzymujących się stale wahaniach nastroju i aktywności w postaci łagodnych epizodów subdepresji i hipomanii, które występują zamiennie zwykle bez związku z wydarzeniami życiowymi.
Czynnikiem leczącym w psychoterapii Gestalt, mającym ogromne znaczenie dla zmiany i zdrowienia Klienta, jest kontakt z terapeutą - niepowtarzalna, budowana w czasie relacja, oparta na zaufaniu.*
* Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt